Obserwatorzy

Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 22 stycznia 2013

Hydrosole (Hydrosols)- hydrolaty- wody roślinne- wody kwiatowe lub po prostu destylaty...czym to wszystko jest ??

Hydrosolehydrolatywody roślinnewody kwiatowe lub po prostu destylaty:

Do niedawna hydrosole były uznawane za bezużyteczny produkt uboczny w procesie otrzymywania głównego produktu jakim jest olejek eteryczny. Teraz są coraz częściej doceniane i wiele procesów destylacji roślin aromatycznych przy użyciu pary wodnej przeprowadza się głównie w celu otrzymania hydrolatu.

Nazwa "woda kwiatowa" może nas nieco zmylić gdyż terminu tego używa się często określając wody powstałe w wyniku wymieszania syntetycznych olejków zapachowych bądź naturalnych olejków eterycznych z wodą. Oczywiście taka "woda kwiatowa" nie ma nic wspólnego z hydrosolami, których nie da się otrzymać poprzez wymieszanie olejku z wodą.

W procesie destylacji nierozpuszczalne w wodzie drobiny olejku eterycznego są porywane przez parę wodną. Następnie po wychłodzeniu olejek zostaje oddzielony od wody, a pozostała woda destylacyjna, zawierająca rozpuszczalne w wodzie części składowe materiału roślinnego, a także niewielkie (00,2% -0,5%) ilości olejku eterycznego to właśnie hydrosole.

Czyste hydrolaty nie zawierają barwników, środków konserwujących czy emulgatorów. Nie maja tak silnych właściwości antybakteryjnych jak czyste olejki eteryczne i  dlatego mogą łatwo się zepsuć, aby temu zapobiec konserwuje się je niewielką ilością alkoholu lub konserwantu syntetycznego. Należy pamiętać, aby ich zapasy przechowywać w lodówce.

Hydrolaty działają w sposób niezwykle delikatny. Są w postaci czystego płynu o konsystencji wody i pH zbliżonym do naturalnego pH skóry. Porównując zapach hydrolatów do odpowiadającego im olejku eterycznego ich zapach jest subtelniejszy, a czasem zdarza się, że pachną zupełnie inaczej niż olejek eteryczny ponieważ oprócz małej ilości olejku eterycznego zawierają także inne komponenty. Nazwa "kwiatowa woda" może nasuwać nam na myśl coś co pachnie słodko czy kwiatowo, ale nie zawsze tak jest. W rzeczywistości wiele prawdziwych hydrolatów nie pachnie jak rośliny z których pochodzi. Ich zapach może być ostry i ziemisty, ale bardzo rzadko nieprzyjemny (dość stęchły). Niektóre hydrolaty są zupełnie pozbawione zapachu, ze względu na maleńkie proporcje związków aromatycznych w nich obecnych. Brak zapachu zarówno w przypadku hydrosoli jak i roślin nie umniejsza często bardzo dużych właściwości terapeutycznych.

Hydrosole podobnie jak olejki eteryczneczystymi esencjami danego materiału roślinnego, tylko, że w delikatniejszej i rozcieńczonej postaci. Dlatego mogą być stosowane bezpośrednio na skórę w formie toniku lub odświeżającej wody bez rozcieńczania. Umieszczone w atomizerze i rozpylane na twarz lub ciało świetnie odświeżają i ochładzają szczególne w czasie podróży. Hydrolaty trzymane w lodówce są jeszcze bardziej orzeźwiające (np. róża i mięta pieprzowa). Hydrolaty możemy mieszać wedle uznania. Hydrosolami możemy też zastępować fazę wodną w produktach kosmetycznych. Często są lepiej tolerowane przez osoby z wrażliwą skórą, niż problematyczne dla nich skoncentrowane olejki eteryczne. Nie zliczone jest zastosowanie hydrolatów m.in. do leczenia zadrapań i skaleczeń (wszelkich ran), leczenia opryszczki, złagodzenia skutków ukąszeń, użądleń i oparzeń, jako płukanki (również do gardła), w przeziębieniach, do odstraszania owadów, do przemywania podrażnionych oczu, do zmęczonych oczu w postaci zwilżonych chłodzącym hydrolatem wacików i umieszczonych na powiekach na ok 10 min itd.

Pomimo dużych właściwości działają w sposób niezwykle delikatny i bezpieczny ( m.in. ze względu na to, że są głównie wodami) dlatego są możliwe do wykorzystania na wrażliwych obszarach skóry dzieci i niemowląt oraz osób starszych. Tworzą także na skórze środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii chorobotwórczych i grzybów. Mają działanie ściągające, przeciwzapalne, oczyszczające i gojące, dzięki czemu idealnie nadają się do pielęgnacji skóry i włosów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz:) Jest mi bardzo miło, że do mnie zaglądacie. Staram się odwiedzać każdego, więc proszę nie spamujcie! Dodawanie linków nie związanych z tematem posta i reklam nie jest mile widziane i każdy komentarz tego typu będzie usuwany.

Linkwithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...