Kiedy oczyszczamy twarz z makijażu, kurzu i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się w ciągu całego dnia naruszamy cienką i delikatną warstwę lipidową, która chroni naszą skórę przed wysychaniem. Produkty, którymi myjemy twarz i ciało mają odczyn alkaliczny i sprawiają, że nasza skóra przybiera również odczyn alkaliczny, czyli ma za mało kwasów. Gdy ta równowaga zostaje zaburzona, skóra staje się podatniejsza na ataki bakterii i wirusów, a także niekorzystne warunki atmosferyczne- słońce, wiatr. Aby przywrócić jej utraconą równowagę stosujemy toniki, których głównym i najważniejszym zadaniem jest zakwaszenie i przywrócenie prawidłowego pH naszej skórze. Toników do twarzy używam od długich lat naprzemiennie z hydrolatami i wodami w termalnymi. Dziś parę słów o melisowym toniku z Urody ;)
Uroda- Melisa tonik bezalkoholowy |
Od producenta:
"Delikatny tonik bezalkoholowy z wyciągami z zielonej herbaty i melisy, alantoiną oraz prowitaminą B5 wspomaga naturalny proces odnowy skóry. Melisa od dawna zanana jest jako roślina lecznicza, głównie ze względu na swoje właściwości uspokajające i łagodzące. Wyciąg z zielonej herbaty chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniając w ten sposób proces przedwczesnego starzenia się skóry. Tonik dokładnie oczyszcza oraz pozostawia na skórze uczucie nawilżenia i świeżości. Sprawia, że skóra jest gładka w dotyku. Przyjemny, relaksujący zapach daje uczucie komfortu."
Pewnie większość z Was, która zna ten tonik, pamiętają go w starszym opakowaniu. Wraz ze zmianą opakowania zmianie uległ także skład kosmetyku.
Uroda- Melisa tonik bezalkoholowy (stare opakowanie) |
Aqua, Sorbitol, Panthenol, Propylene Glycol, Melissa Officinalis, Camellia Sinesis, Allantoin, Parfum, Disodium EDTA, Tridecth-9, PEG-5, Ethylhexanoate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, DMDM Hydantoin, Iodopropynyl Butylcarbamate, Benzophenone-1, Citronellol, Limonene, Alpha-Isomethyl Ionone, Butylphenyl, Methylpropional, Linalool, CI 19140, CI 42090
Skład:
Aqua, Sorbitol, Camellia Sinesis Leaf Extract, Melissa Officinalis Extract, Panthenol, Allantoin, Tridecth-9, PEG-5 Ethylhexanoate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Parfum, Butylene Glycol, Disodium EDTA, Benzophenone-1, DMDM Hydantoin, Iodopropynyl Butylcarbamate, Hydroxycitronellal, Hydroxyisohexyl 3- Cyklohexene Carboxaldehyde, Butylphenyl Metylpropional, Linalool, Citronellol, Hexyl Cinnamal, Limonene, CI 19140,CI 42090
Aqua- woda, rozpuszczalnik
Sorbitol- wiąże wodę na powierzchni naskórka, dzięki czemu odpowiednio nawilża.
Camellia Sinesis Leaf Extract - wyciąg z liści zielonej herbaty, działa przeciwutleniająco, łagodząco, tonizująco. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami, spowalnia efekt jej starzenia i pobudza mikrokrążenie.
Melissa Officinalis Extract - wyciąg z liści melisy, regeneruje, łagodzi, uspokaja i odświeża, przynosi ulgę zmęczonej skórze, chroni ja przed działaniem wolnych rodników i promieni słonecznych.
Panthenol- prowitamina B5. Substancja nawilżająca o działaniu przeciwzapalnym i regenerującym. Wygładza i poprawia koloryt skóry.
Allantoin- regeneruje uszkodzony naskórek łagodzi, nawilża, wygładza i zmiękcza skórę
Trideceth-9- niejonowa substancja powierzchniowo czynna (myjąca), usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Emulgator O/W, umożliwia powstanie emulsji, która powstaje przez połączenie fazy wodnej z fazą olejową
PEG-5 Ethylhexanoate- emulgator
PEG-40 Hydrogenated Castor Oil- niejonowa substancja powierzchniowo czynna, odtłuszczająca Usuwająca zanieczyszczenia tłuszczowe z powierzchni skóry. Emulgator O/W, pełni rolę stabilizatora- umożliwia wprowadzenie do roztworu subst. trudno rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych w wodzie ( kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne, substancje tłuszczowe)
Parfum- substancje zapachowe
Butylene Glycol- humekant, alkohol o właściwościach podobnych do gliceryny, rozpuszczalnik dla innych substancji zawartych w kosmetykach np. wyciągów roślinnych dodawanych do toników. Działa lekko konserwująco.
Disodium EDTA- substancja pochodzenia chemicznego. Pełni rolę regulatora lepkości, zmiękczacza. Wpływa na wygląd lub stabilność preparatu. Jest substancją chelatującą, ma duże powinowactwo do wolnych jonów metali, a wiążąc wolne rodniki i zanieczyszczenia, zwiększa skuteczność działania detergentów- pozwala kosmetykom lepiej oczyszczać. Działa także jako konserwant, często jest zanieczyszczony, co działa drażniąco na skórę.
Benzophenone-1- pochodzenia chemicznego, bladożółty proszek, UV-absorbent, środek przeciwsłoneczny, filtrujący promieniowanie UVA i UVB, chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem i poparzeniem słonecznym.
DMDM Hydantoin- chemiczny środek konserwujący oraz bakteriobójczy. Związek ten jest donorem aldehydu mrówkowego, może w produkcie lub na skórze uwolnić formaldehyd. Formaldehyd jest substancją rakotwórczą, powoduje szybkie starzenie się skóry i jest silnym alergenem, z powierzchni skóry wchłania się słabo, jednak u osób uczulonych lub o skórze wrażliwej może wywoływać podrażnienia
Iodopropynyl Butylcarbamate- butylokarbaminian jodopropynylu, syntetyczny konserwant o potencjale drażniącym/alergizującym- uwalniacz formaldehydu.
Hydroxycitronellal- składnik kompozycji zapachowej (zapach konwalii). Znajduje się na liście potencjalnych alergenów.
Hydroxyisohexyl 3- Cyclohexene Carboxaldehyde- substancja zapachowa o słodkim kwiatowym zapachu (lilia, fiołek alpejski) przypomina również zapach cytryny.
Butylphenyl Methylpropional- Lilial, środek zapachowy imitujący zapach konwalii, Znajduje się na liście potencjalnych alergenów
Linalool- składnik kompozycji zapachowej (zapach konwalii). Znajduje się na liście potencjalnych alergenów.
Citronellol- składnik kompozycji zapachowej (zapach róży i geranium). Znajduje się na liście potencjalnych alergenów.
Hexyl Cinnamal- składnik kompozycji zapachowej (zapach jaśminu). Znajduje się na liście potencjalnych alergenów.
Limonene- składnik kompozycji zapachowej (zapach skórki cytrynowej). Znajduje się na liście potencjalnych alergenów.
CI 19140- Barwnik cytrynowożółty, pochodzenia chemicznego. Używany w kosmetyce i w przemyśle spożywczym. Składnik mocno alergizujący. Najczęściej wywołuje alergie u osób, które nie tolerują aspiryny (kwas acetylosalicylowy) lub są alergikami.
CI 42090- Błękit brylantowy FCF (E133). Syntetyczny, zielonkawoniebieski barwnik. Rozpuszczalny w wodzie i etanolu (nierozpuszczalny w olejach roślinnych). Może wywoływać alergie.
Konsystencja, kolor i zapach:
Opakowanie i cena:
Plastikowa buteleczka o pojemności 200 ml, z wieczkiem i niewielkim otworem umożliwiającym dobrą aplikację. Cena 6-7zł ( Drogeria Natura, Sklepiki zielarskie i osiedlowe drogerie)
Uroda- Melisa tonik bezalkoholowy |
Sposób użycia:
"Nasączonym płatkiem kosmetycznym lub wacikiem przecierać skórę twarzy, szyi i dekoldu. Stosowac rano i wieczorem po oczyszczeniu mleczkiem kosmetycznym Melisa, a następnie nałozyć wybrany krem z linii Melisa"
Moja opina:
Produkt jest przyjemny w użyciu- tonizuje, delikatnie oczyszcza i odświeża skórę. Radzi sobie też z usuwaniem drobnych resztek makijażu, których nie zdołał usunąć wcześniejszy demakijaż. Czy nawilża...ciężko mi powiedzieć- na pewno nie wysuszył mojej skóry, a zastosowany po umyciu twarzy zapobiegał nieprzyjemnemu uczuciu ściągnięcia. Nie raz miałam takie wrażenie, że jeśli od razu nie nałożyłam kremu, po niedługim czasie obiecany przez producenta efekt "nawilżenia" mijał...
Po jego jednokrotnym i nie specjalnie dużym użyciu, twarz jest dość ładnie zmatowiona, nie świeci się, ani nie lepi. Natomiast gdy użyłam go więcej, albo wielokrotnie przecierałam nim twarz w celu odświeżenia miałam wrażenie, że zaczyna pokrywać ją delikatnym filmem, który dawał efekt lekkiego świecenia, ale i tak nie było uczucia nieprzyjemnego lepienia się skóry, jak to bywa w przypadku innych preparatów tego typu ;) Tonik nie powodował podrażnień, również wrażliwych okolic moich oczu- nic nie szczypało, nic nie piekło.
Przeczytałam wiele dobrych opinii na temat tego toniku i zgadzam się z tym, że tonik jest dobry. Nie zauważyłam widocznej poprawy stanu mojej cery, ale to tylko tonik.
Czytałam także, że ma bardzo ładny, naturalny skład i z tym zgodzić się nie mogę- owszem wysoko w składzie jest wyciąg z zielonej herbaty, melisy i kilka ładnych składników, ale poz tym tonik jest dość chemiczny- zawiera glikol, bardzo nieładne konserwanty, jest naperfumowany (bardzo!) i barwiony- nie dość że barwniki, to jeszcze, filtry zapobiegające zmianie koloru.
A mogło być tak pięknie... wraz ze zmianą opakowania mogli wywalić choć część z tych paskudnych składników....
Podsumowując działanie jest to dobry produkt w dobrej cenie, ale na pewno nie o naturalnym i przyjaznym dla skóry składzie.
Znacie go? Lubicie? Jakie sprawdzone tonki możecie mi polecić??
Nie lubię efektu, kiedy moja cera świeci się po użyciu toniku...
OdpowiedzUsuńJa też tego bardzo nie lubię, ale trzeba go naprawdę duuużo zaaplikować, żeby uzyskać taki efekt. Przy standardowym użytkowaniu nie tworzy świecącego się filmu na skórze ;)
Usuńfaktycznie, zapowiadał się tak pięknie... szkoda
OdpowiedzUsuńDokładnie, szkoda :/ Kilka składników usunąć, kilka zastąpić i mamy tonik idealny ;)
UsuńJako że nie zawiera alkoholu to mogłabym spróbować...
OdpowiedzUsuńZa taką cenę jest wart wypróbowania :)
Usuńprzeciętniak,ale ze względu na cene moze i warto sie skusic.
OdpowiedzUsuńzgadzam się
UsuńPierwszy raz słyszę o tym kosmetyku ale jakoś mnie nie zaciekawił.na razie jestem na etapie hydrolatów zamiast toników i ciekawa jestem co okaże się lepsze :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
hydrolaty uwielbiam, ale zawsze muszę mieć jakiś tonik na półce :) Pozdrawiam ciepło
Usuńmam płyn micelarny z tej serii i bardzo go lubię :)
OdpowiedzUsuńmicela jeszcze nie miałam, będę musiała też go wypróbować :)
Usuńnie znam tego toniku ;)
OdpowiedzUsuńja się na niego na wizażu natknęłam i skuszona dobrymi opiniami musiałam spróbować ;)
UsuńUzywalam tego produktu i bylam zadowolona jednak nie bylam tak dobrze poiformowana o jego skladzie i teraz troszke sie zastanawiam :/ ale w sumie dobrze pelnil swoja role :)
OdpowiedzUsuńSkład niestety nie jest jego najmocniejszą stroną :/ Tonik jest dobry i u mnie także wywiązuje się ze swojej roli :)
Usuńa ja go miałam u lubiłam ;)
OdpowiedzUsuńTeż go lubię, tylko będę szukać czegoś "zdrowszego" ;)
UsuńNie miałam...
OdpowiedzUsuńZa taką cenę można spróbować, skład pozostawia wiele do życzenia, ale swoją role tonik spełnia :)
UsuńCena jest bardzo atrakcyjna, składniki też nie najgorsze, chyba zdecyduję się na zakup :)
OdpowiedzUsuńZa taką cenę można spróbować. U mnie sprawował się dobrze, ale szukam bardziej naturalnego toniku ;)
UsuńBardzo podoba mi się to, że wyjaśniłaś skład ;) bo większość tych nazw nic mi nie mówi. Miałam zamiar kupić ten tonik, czytałam same dobre opinie o nim, ale teraz mam opory przez tą ilość chemicznych składników i barwników... ehh
OdpowiedzUsuńCieszę się, że spodobał Ci się mój wpis :) W działaniu tonik jest dobry i pewnie wiele drogeryjnych kosmetyków tego typu ma gorszy skład, ale jeśli zależy Ci na naturalnym produkcie, to ten niestety taki nie jest :/ ... a opakowanie ma takie ładne ,zielone i jeśli ktoś zwiedziony szatą graficzną szuka naturalnego produktu, może się nieco zawieść ;)
Usuń